Ondo East Towns And Villages

Below is the complete list Of Towns And Villages In Ondo East Local Government, Ondo State, Nigeria:

Ondo District

  1.             Abusoro
  2.             Ajebambo
  3.             Ajebamidele
  4.             Apaja
  5.             Araromi-Oke
  6.             Ayesanmi
  7.             Basola
  8.             Gbokufa
  9.             Igbo-Ake
  10.             Ikunja
  11.             Ironsi
  12.             Itagbogi
  13.             Lapawe
  14.             Lasoro
  15.             Lugbogi
  16.             Masole
  17.             Mobayode
  18.             Modeboayo
  19.             Moferere
  20.             Mojolu
  21.             Motadale
  22.             Orisunmibare
  23.             Sasere

Oboto District

  1.             Aleru
  2.             Araromi
  3.             Baikin
  4.             Bolorunduro
  5.             Igba
  6.             Igbo-Oja
  7.             Ireje
  8.             Kayola
  9.             Laworo
  10.             Lodasa
  11.             Logara
  12.             Lomoso
  13.             Mobire
  14.             Obun-Ewi
  15.             Obun-Ondo
  16.             Omiluri
  17.             Ulasimi

Owena Obadore District

  1.             Aba-Ikirun
  2.             Adaja
  3.             Adeyanju
  4.             Aiyetoro
  5.             Akintewe
  6.             Anigbogi
  7.             Aponla
  8.             Apurere
  9.             Augusts
  10.             Bagbe
  11.             Doherty
  12.             Epe
  13.             Erinla
  14.             Gbandan
  15.             Igbindo
  16.             Iguusin
  17.             Ilunla
  18.             Jegunle
  19.             Kolawole
  20.             Komowa
  21.             Labosipo
  22.             Lafiaji
  23.             Lamu
  24.             Leepo
  25.             Leku
  26.             Lemoso
  27.             Leyowo
  28.             Lipepeye
  29.             Litetu
  30.             Lobi
  31.             Logaara
  32.             Lomututu
  33.             Lotgbo
  34.             Mobolade
  35.             Modebiayo
  36.             Number
  37.             Obada
  38.             Obadere
  39.             Obuakekere
  40.             Odowo
  41.             Ogho
  42.             Ogundele
  43.             Oju-Oluwa
  44.             Oke-Alafia
  45.             Okekun
  46.             Okeruku
  47.             Oladapo
  48.             Olorun Sogo
  49.             Olorun-Gbadurami
  50.             Olorunsefunmi
  51.             Oloruntedo
  52.             Orisunmibare
  53.             Orunbato
  54.             Osun
  55.             Otokola
  56.             Owoele
  57.             Sade
  58.             Sasere
  59.             Sokoto
  60.             Solo
  61.             Sopotospete
  62.             Temidire
  63.             Tokunbo
  64.             Tolagbola
  65.             Urore
  66.             Yeu

Ajegunle District

  1.             Aboba
  2.             Adeoye
  3.             Ajaba-Alafia
  4.             Ajegunle
  5.             Akinyosoye
  6.             Aratu-Olojo
  7.             Aratundin
  8.             Ayetimbo
  9.             Ayetoro
  10.             Fadani
  11.             Gbaghengha
  12.             Gbagia-Ile
  13.             Gbagia-Oja
  14.             Gbengbo
  15.             Gbokuta
  16.             Ilutitun
  17.             Irowa
  18.             Laje
  19.             Lijoka
  20.             Losan I
  21.             Losan II
  22.             Losare
  23.             Obado
  24.             Oigbe
  25.             Oluwabasiri
  26.             Onisoosi
  27.             Orisunmi
  28.             Ounkeko
  29.             Temidire

Tekunle District

  1.             Ajabamboorin
  2.             Asantan-Fbe
  3.             Asantan-Oja
  4.             Awaye I & II
  5.             Awoduyi
  6.             Ayadi
  7.             Ayetoro
  8.             Baipie
  9.             Ebunla
  10.             Elikenah
  11.             Fagbo
  12.             Fagbo-Centre
  13.             Gbolagun
  14.             Ighori
  15.             Jeun
  16.             Kooni
  17.             Loka
  18.             Losare
  19.             Moraje
  20.             Oke-Opa
  21.             Oke-Oya
  22.             Okegegere
  23.             Omifunfun
  24.             Omunutun
  25.             Osun
  26.             Otalupe
  27.             Owena-Tepo
  28.             Owomamowo
  29.             Sasere
  30.             Soko
  31.             Tepo

Bomodeloku District

  1.             Ajebamo
  2.             Ayikun
  3.             Dudu
  4.             Ita Oba
  5.             Laagba
  6.             Leruku
  7.             Leutu
  8.             Lolorunranmilowo
  9.             Olorunsefunmi
  10.             Ugbo